HKAK 60 YAŞINDA
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret55139

HAKKIMIZDA

 HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI KURUMU


Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu 15 Mart 1955 Tarihinde Ord.Prof.Dr.Mehmet Fuat KÖPRÜLÜ, Doç.(Prof.) Dr. Orhan (AYDIN) ACIPAYAMLI, Dr.Hâmit Zübeyr KOŞAY, Prof.Abdülkadir İNAN, Ahmet Adnan SAYGUN, Mehmet Şâkir ÜLKÜTAŞIR, Prof. Suut Kemal YETKİN ve Halil Bedii YÖNETKEN tarafından, “Türk Halk Sanatlarını ve Ananelerini Tetkik Cemiyeti” adı ile kurulmuştur.

            31 Mart 1959 Tarihinde toplanan Genel Kurul,  Kurumun adını “Türk Etnografya ve Folklor Cemiyeti” şeklinde değiştirmiş; 1962 Nisan'ında toplanan Genel Kurul ise, “Cemiyet” sözcüğü yerine “Dernek” sözcüğünü benimsemiş; böylelikle “Türk Etnografya ve Folklor Derneği” adına dönüşülmüştür. Ama bununla da yetinilmemiş, 1963 Eylül ayında toplanan Genel Kurul kararıyla, “Türk Folklor-Etnografya ve Turizm Derneği” adı alınmıştır. 28 Mayıs 1972 Tarihine kadar faaliyetlerini bu ad altında sürdürün Kurum, o tarihte toplanan Genel Kurulun kararıyla, “Folklor Araştırmaları Kurumu” olmuş ve 2005 yılının sonuna kadar  bu ve kısaltılmış adıyla F.A.K. olarak anılmış ve ünlenmiştir. O arada, Kültür Bakanlığı bünyesindeki folklor birimi de bu sözcüğü bir kenara iterek; “Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme” adını kullanmaya başlamıştır. Giderek, folklor sözcüğünün anlamı, halk kültürüyle eşdeğerde tutulmuştur.

            Bilindiği gibi folklor, İngilizce bir sözcük olup, “folk” (halk) ve “lore” (bilim). Yani “halkbilim” demektir. Ne var ki, ülkemizde, folklor sözcüğünün, sadece halk oyunları anlamında kullanılması; bu yanlışın maalesef radyo ve televizyon kanallarında da yanlış kullanılması uzun süre canımızı sıkmıştır.  Bu nedenle, 04 Şubat 2006 Tarihinde toplanan Genel Kurulumuz, Kurumumuzun adını “Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu” olarak değiştirmiştir.

            Önceleri HAKAK şeklinde kısaltılan adımız;  genç üyelerimizin önerileriyle HKAK’a dönüştürülmüşse de ve bu kısaltma, internet adresi olarak www.halkkulturu.org   olmuştur. YAYINLAR

Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 23° 12°